Jak zrobiłem meble ogrodowe na taras?

Pobierz projekt i zrób to sam!

Nie samym internetem człowiek żyje. Od czasu do czasu lubię też coś zmajstrować poza monitorem. Efektemm jednej z takich prac są drewniane meble tarasowe. 

Daleko mi do eksperta w dziedzinie stolarki oraz nie czuję się na tyle kompetentny, aby doradzać przy konstrukcjach drewnianych. Jednak w związku z bardzo dużym zainteresowaniem (które jest dla mnie miłą niespodzianką) i dziesiątkami pytań o wymiary pod filmem na moim kanale Youtube postanowiłem podzielić się projektem. 

Poniżej jeszcze zamieszczam film, który przedstawia cały proces budowy wspominanych mebli.

Przekroje kantówek

  • Podparcia boczne: 20 × 6 cm
  • Oparcie tylne: 8 × 6 cm
  • Siedzisko: 10 × 6 cm

Więcej szczegółów odnośnie do wymiarów przedstawiam na wizualizacji poniżej:

Projekt Sofa Taras

Pobierz plik projektowy SketchUp.

Ogólnie rzecz biorąc wykonałem dwie takie sofy. Jedna o długości 210 cm, która spokojnie mieści 3 dorosłe osoby, oraz druga mniejsza sofa 140 cm dla 2 dorosłych osób. Dodatkowo dla zwiększenia komfortu zostały wykonane materace na siedziska i oparcie. Oczywiście pod wymiar, ponieważ ciężko znaleźć w sklepie gotowe poduchy tak, aby pasowały idealnie. Użyta została gąbka tapicerska o twardości T35. Grubość siedziska 8 cm, grubość oparcia 4 cm.

Podsumowaine

Dzisiaj w momencie, gdy użytkuje te meble już 3 sezon, wiem, że przekroje kantówek mogłyby być mniejsze, bo sofy są bardzo ciężkie. Nie jest to jednak olbrzymim problemem, bo przenoszę je raptem dwa razy do roku, przed i po sezonie "grillowo-tarasowym".
Dodatkowo wymiary kantówek sprawiają, że sofy są MEGA SOLIDNE. Nie sposób znaleźć tak porządnie wykonanych mebli ogrodowych w markecie. Dużym atutem są także podparcia boczne, które dzięki swojej szerokości mieszczą nie tylko szklanki ze schłodzonym napojem, a także talerze, co sprawia, że bezpośrednio z podparcia można swobodnie jeść.  

Projekt Sofa Taras

Projekt Sofa Taras

Data publikacji 2021-07-30